Виноградні листовійки

Шкідник відноситься до загону Лускокрилі, сімейству Листовійки.
Культури
Ушкоджують виноград і деякі плодові чагарники.
Поширеність
Повсюдно на території промислового виноградарства.
Опис шкідника
Розмах крил гроздевой листовійки - 10 ... 13 мм, передні крила оливково-бурі з строкатим малюнком, задні - сірі з більш темними краями. Гусениці завдовжки до 12 мм, жовто-зелені, з жовто-бурими головою і грудним щитком.
Двулётная виноградна листовійка декілька більше - розмах крил 12 ... 18 мм. Передні крила солом'яно-жовті з поперечної темної перев'язі, задні - сірувато-бурі. Гусениці завдовжки до 14 мм, сірувато-зелені з блискучо-чорної головою і грудним щитком; з віком набувають червоно-бурого забарвлення.
Характер пошкоджень
Гусениці першої генерації харчуються бутонами, потім квітками, зав'язі, скріплюючи їх павутинням і утворюючи павутинні гнізда. Гусениці другої генерації харчуються незрілими плодами. Пошкоджені ягоди буріють, зморщуються, опадають. Третє покоління гусениць харчується дозрілими ягодами, які в результаті нерідко уражаються сірою гниллю.
Біологія шкідника
Зимують лялечки в білих коконах в тріщинах кори, засохлих гронах, серед опалого листя. Навесні при встановленні середньодобових температур повітря вище 14 ° C починається виліт метеликів, які незабаром відкладають яйця, розміщуючи їх поодиноко або по 2 ... 5 шт. на бутонах і квітках. Плодючість 60 ... 160 яєць.
Гусениці відроджуються через 5 ... 10 діб. Їх розвиток триває до 35 діб. За цей час кожна гусениця пошкоджує 40 ... 60 бутонів або зав'язалися ягід, після чого окукливается під загорнутим краєм листа, рідше серед пошкоджених суцвіть. Метелики 2-го покоління відкладають яйця по одному на незрілі ягоди, в яких потім розвиваються гусениці. Кожна з них пошкоджує 3 ... 9 ягід. Метелики 3-го покоління відкладають яйця на дозрілі ягоди. До збирання врожаю більшість гусениць йде в місця зимівлі і окукливается.
Протягом року в більшій частині районів Гронова листовертка дає 3 покоління, двулётная - 2. ЕПШ - виявлення на лозах десертних сортів більше 3 ... 5 гусениць на 100 кистей при розвитку 1-го покоління і 4 ... 9 гусениць на 100 кистей при розвинений 2 го і 3-го поколінь шкідника. На винних сортах він приблизно в 2 рази вьпше. ЕПШ на основі феромонних пасток - вилов понад 20 самців на 1 пастку за 1 добу.
Умови, що впливають на розвиток шкідника
Сильніше страждають столові сорти з тонкою шкіркою.
Агротехнічні заходи боротьби
Закладання нових виноградників з широкими, провітрюваними міжряддями, очищення кущів від відмерлої кори, своєчасне прибирання врожаю.
Препарати для боротьби