Корзина
125 отзывов
ТОВ Інтер-Агро С
+380 671923201
+380671923201
+380500119943
+380675632629

Альтернаріоз (рання суха плямистість) картоплі 

Альтернаріоз (рання суха плямистість) картоплі 

Шкідливість

 

Захворювання поширене повсюдно, але найбільшої шкоди завдає культурам в південних районах країни. Поряд з картоплею уражаються томат, блекота, беладона і інші рослини сімейства Пасльонові . Руйнуються листя, стебла, бульби.

 

Біологія

 

Захворювання проявляється в декількох формах в залежності від періоду появи перших симптомів. Конідії поширюються вітром, краплями дощу або комахами. Збудник проникає в рослину через продихи або безпосередньо через кутикулу при наявності крапель вологи не менше 2 годин. Конідії проростають інфекційними паростками, які і проникають в рослину. Грибниця розвивається в межклетниках. 

Гриб виділяє альтернаріевую кислоту, яка викликає некроз стебел, черешків і листя. Оптимальна температура для зараження бульб в сховище 13-16 ° С. При температурі 5-7 ° С і вище 25 ° С розвиток хвороби незначно. У період вегетації захворювання особливо сильно проявляється в жарку погоду з рясними дощами і росами, сприяють також недолік азоту, вірусні інфекції, паразити, і інші чинники, що ослабляють рослину.

 

Джерела інфекції

 

Міцелій і конідії, що зберігаються в рослинних рештках, у грунті і бульбах.

 

Симптоми

 

Перші симптоми проявляються на молодих рослинах висотою 15-20 см. Пізніше на листках за 15-20 днів до цвітіння зазвичай виявляються досить великі коричневі або темно-бурі плями, часто - з концентричною зональністю. 

 

При сприятливій температурі і вологості плями можна виявити вже на другий-третій день після зараження. На третій-четвертий день, коли плями досягають в поперечнику 3 мм, утворюються димчасто-сірі конідії з 1-9 поперечними і небагатьма поздовжніми перегородками або без них. Пошкоджені органи стають крихкими і ламкими.

 

На поверхні бульби утворюються різко відрізняються від здорової частини вдавлені плями неправильної форми, більш темні, ніж шкірка. На поверхні великих плям часто виникають зморшки, розташовані по колу і паралельно спрямовані. На розрізі в місцях некрозів тканини бульби загнивають за типом сухої гнилі, перетворюючись в щільну, тверду, суху чорнувато-коричневе масу, різко відрізняється від здорової тканини. 

 

При сильному розвитку бульби можуть дивуватися вторинними гнилями (бактеріальними, грибними) і загнивати. Висаджені заражені бульби є джерелами інфекції. Альтернаріоз - хвороба «слабких» рослин. В основному він з'являється в другій половині вегетації, коли починається процес старіння. 

 

Якщо альтернаріоз з'явився рано, це може свідчити про ослабленому стані рослин (в результаті стресу або нестачі харчування) або про сильну сприйнятливості сорту до цієї хвороби. Втрати врожаю відбуваються в основному за рахунок відмирання бадилля, проте іноді альтернаріоз може заражати бульби, викликаючи сухі гнилі під час зберігання.

 

Агротехнічні засоби

 

Використання здорового посадкового матеріалу і стійких сортів. Дотримання сівозміни та вирощування стійких сортів є основою захисних заходів. При виборі сортів слід враховувати, що захворювання найбільш схильні до ранні сорти картоплі. 

Прогрівання насіннєвого матеріалу протягом 2-3 тижнів при температурі 14-18 ° С до початку зберігання або в кінці періоду зберігання сприяє виявленню хворих бульб і дозволяє використовувати тільки здоровий посадковий матеріал. Своєчасне скошування і видалення гички знижує ризик зараження бульб. Для цих цілей рекомендується проводити десикацію із застосуванням препарату Реглон Супер, ВР.

 

Хімічні засоби

 

Обприскування протягом вегетації препаратами Ридоміл Голд МЦ, ВДГ (витрата 2,5 кг / га) і БРАВО, КС (витрата 2-3 л / га). Перед закладанням на зберігання бульби насіннєвої картоплі рекомендовано обприскувати препаратом МАКСИМ, КС (0,2 л / т), а перед посадкою весь картопля слід обприскувати робочим розчином фунгіциду МАКСИМ, КС (витрата 0,4 л / т).

 

Препарати для боротьби

 

 

Другие статьи