Кліщ кореневої цибульний

Джерела шкідника
- Несприятливі умови кліщі переживають в стадії гипопус, в якій здатні тривалий час не харчуватися. Вони прикріплюються до комах (мухи-журчалки), за допомогою яких розселяються.
- Цибулевий кореневої кліщ мешкає в грунті під овочевими культурами, куди заноситься з посадковим матеріалом, інвентарем. Зустрічається повсюдно.
Умови, оптимальні для зараження
Кліщ веде активне життя в інтервалі температур від 5 до 32 ° С. В оптимальних температурних умовах (25 ... 26 ° С) і 100% відносній вологості повітря одне покоління розвивається 9-11 діб. При недотриманні технології зберігання, коли зростає вологість, кліщ швидко розмножується.
При зниженні відносної вологості до 60% розмноження припиняється, з'являються гипопус. Шкода від кліща посилюється тим, що в пошкоджені їм цибулини проникають збудники хвороб. Спільно з кореневим кліщем мешкають і інші комор кліщі. У період вегетації часто зустрічається шаробрюхій кліщ Caloglyphus sphaerogaster.
Прояв в польових умовах
Кореневі кліщі зазвичай проникають в цибулини, пошкоджені комахами, нематодами і пліснявими грибами, істачівают донці по краях, перетворюючи цибулину в трухляву масу. Пошкоджене донці відвалюється.
Зовнішня поверхня м'ясистих лусок покривається бурою потертю. Цибулини стають м'якими, легкими, часто загнивають. Дрібні цибулини в сховище швидко висихають і тверднуть.
Заходи контролю
- Овочесховища очищають від рослинних залишків та дезінфікують перед новим сезоном.
- Газацію сірчистим ангідридом проводять в герметично закритому сховищі при експозиції протягом 24-36 годин. Потім сховищі провітрюють протягом 48 годин і білять вапняним молоком (2 кг вапна на 10 л води).
- Розміщення посівів або посадок цибулі в 3-4-річному сівозміні після багаторічних трав, зернобобових культур, капусти, огірка або інших попередників. Зяблеву оранку проводять із закладенням рослинних залишків.
- Перед висадкою і в період вегетації пошкоджені цибулини вибраковують. Прибирати урожай необхідно в суху погоду, бадилля cрезать.
- Перед закладанням на зберігання цибулю добре просушують спочатку в поле, а потім в сушарках при температурі 35 ... 37 ° С протягом 5-7 діб. Заражений севок перед закладкою на зберігання обкурюють сірчистим газом (70-80 г сірки на 1 м 3 приміщення) протягом 2 діб або посипають сухим крейдою (20 кг на 1 т севка).
- Навесні перед висадкою матковий цибулю рекомендується обробляти інсектицидами, потім просушувати в природних умовах.